Skąd bierzecie imiona?

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Skąd bierzecie imiona?

Postautor: Vampircia » 16 maja 2010, 19:56

Imiona bywają bardzo trudną częścią procesu twórczego. Czasem nawet te z pozoru prostsze nie są łatwe do wymyślenia. Ciekawi mnie, co wy robicie, gdy musicie znaleźć postaci imię. Ja zazwyczaj korzystam z tej stronki http://www.behindthename.com jeśli potrzebne mi są zagraniczne imiona. Właściwie nigdy nie zmyślam imion (chyba, że mają być totalnie kosmiczne). Gdy potrzebuję dziwnych imion, biorę jakieś egzotyczne imiona typu tureckie, arabskie itp. Czasem można dokonać ciekawych odkryć. Np. dzisiaj szukając walijskich imion natknęłam się na coś takiego:
IWAN m Welsh, Polish
Welsh form of JOHN and a Polish form of IVAN

Kurcze, nie widziałam :shock: A może też znacie jakieś ciekawe stronki z imionami?
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 16 maja 2010, 22:21

Druga dobra stronka to http://tekeli.li/onomastikon/ - poza imionami ma też całkiem ciekawy, choć raczej ograniczony, zbiór nazwisk :) Zazwyczaj korzystam z obu - choć czasem zdarzy mi się, że postać po prostu przyjdzie i przedstawi się, czasem jakimś naprawdę kosmicznym imieniem, którego nijak się nie da przypiąć do niczego realnego XD I męcz się potem człowieku i uzasadniaj, skąd takie imię XD
Na przykład, jakieś pięć lat temu przydreptało do mnie dziewczę, usilnie przekonujące mnie, że na imię mu Twilight. No i zostało z takim imieniem XD
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 16 maja 2010, 23:12

Właśnie to imię strasznie mnie w twoim opowiadaniu razi, ale stwierdziłam, że nie będę się już czepiać takich szczegółów. Jednak nie lubię, gdy zmyśla się postaciom imiona, chyba że są kosmitami, albo pochodzą z jakiegoś wyimaginowanego świata.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 16 maja 2010, 23:20

Vampi, powiem tak - ta panna ma własne opowiadanie i tam jest wyjaśnione, skąd to imię się wzięło XD Zauważ, że Szymon sam zauważa, że dziewczyna nazywa się "jak cholerny wytwór wyobraźni nastolatki".
Naprawdę Twilight ma na imię Gertrude. A w papierach ma Helena.
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 17 maja 2010, 09:20

Dobra,jeśli chodzi o mnie to parę razy wymyślałam postaciom imiona (na przykład jednego małego Chińczyka nazwałam Tiang), ale zazwyczaj po prostu mam imię na samym początku albo zaglądam do jakichś książek, jeśli to ma być imię zagraniczne. Kiedyś poszukiwałam nazwiska dla rosyjskiego detektywa. Miałam już imię: Władimir Lwowicz, ale nijak nie wiedziałam jak on ma się nazywać. Chwyciłam więc "Mistrza i Małgorzatę" i od razu wyskoczył mi Korowiow. I tak oto powstał Władimir Lwowicz Korowiow.

Może to mały offtop, ale w drugiej serii "Przygód Rudowłosego Shanksa" załoga przycumowuje do brzegów wyspy, gdzie poluje się na czarownice. Wyspe nazwałam Tituba. Tak miała na imię czarna niewolnica, która była pośrednim powodem polowania na czarownice w Salem.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2010, 07:36 przez RedHatMeg, łącznie zmieniany 1 raz.
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 17 maja 2010, 12:07

Przy pisaniu opowiadań rozgrywających się w wymyślonych przeze mnie światach zdarzało się, że wymyślałam imiona. Czasami odkrywałam, że istnieją one naprawdę, np. Zina - imię bohaterki opowiadania, które napisałam jeszcze będąc w podstawówce - okazało się zdrobnieniem od rosyjskiego imienia Zinajda. Często brałam też imiona z łaciny, wybierając słowa o ładnym brzmieniu i ciekawym znaczeniu. No a jeśli piszę opowiadanie osadzone w świecie rzeczywistym i bohater pochodzi z zagranicy, najczęściej korzystam ze strony, którą podała Vampircia.
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Natka
pomocnik

Postautor: Natka » 17 maja 2010, 15:02

Też znam tę stronę^^ Teraz najczęściej imiona biorę właśnie stamtąd. Wynika to głównie z tego, że dawno nie wymyślałam imion do mojego głównego settingu fantasy... Choć nawet tam bywają półwampiry o imieniu na przykład Stefan czy Elżbieta (albo Araime... taka mieszanka chyba nie wyjdzie temu na dobre) Jeśli chodzi o tę bardziej fantastyczną stronę, różnie bywa, czasem sięgam po stare notatki na temat conlanga, najczęściej po prostu wymyślam coś, co by ładnie brzmiało. Mam też jedno space fantasy jakieś paręnaście tysięcy lat "naprzód", tam... no cóż, jako że jestem leniwa całkiem sporo osób ma współczesne imiona, a niemalże wszyscy pozostali przekształcone współczesne imiona i czasem nazwiska, na przykład Leli Kautapulos na współczesne byłaby Leilą Koutsopoulos a Rashu to "nasza" Grace.
Zdarza mi się też nazwać postać po przedmiocie, miejscu, osobie czy postaci mitologicznej.
OC-holic

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 17 maja 2010, 17:06

Miryoku pisze:Zina - imię bohaterki opowiadania, które napisałam jeszcze będąc w podstawówce - okazało się zdrobnieniem od rosyjskiego imienia Zinajda.

Mam koleżankę o tym imieniu. Uczy mnie rosyjskiego :-P
Natka pisze:Mam też jedno space fantasy jakieś paręnaście tysięcy lat "naprzód", tam... no cóż, jako że jestem leniwa całkiem sporo osób ma współczesne imiona, a niemalże wszyscy pozostali przekształcone współczesne imiona i czasem nazwiska

I bardzo dobrze. Bardziej logiczne jest, że w przyszłości ludzie będą używać imion takich jak teraz, lub nieco przekształconych, niż kompletnie nowych. Przecież my też nosimy imiona, które istnieją od wieków.

Awatar użytkownika
Ozzy
uczeń
Kontaktowanie:

Postautor: Ozzy » 18 maja 2010, 20:53

O Dzizas Krajst...
Wymyślanie imion (i nazw np. miast) to dla mnie najtrudniejsza część pisania. Zdarzało się że potrafiłem i parę godzin stracić na wymyślenie jednego imiona, bo cokolwiek by mi do głowy wpadło zawsze brzmiało mi jakoś głupio. Teraz już nawet sobie z tym radze, jakoś, ale nadal jak coś wymyślam to zawsze imiona zostawiam na koniec.

Awatar użytkownika
Galena
amator
Kontaktowanie:

Postautor: Galena » 26 cze 2010, 14:15

Ja jestem strasznie leniwa.
Najczęściej jest to wspomniany Behind the name.
Wybór przeogromny i zawsze coś się znajdzie, szczególnie jeśli wiem, czego konkretnie szukam.

Gdy potrzebuję nazw własnych albo pozostaję przy języku polskim, albo szperam po internetowych słownikach - kończy się najczęściej na buchnięciu czegoś z języka fińskiego lub norweskiego.
Albo i otwieram podręcznik do Tarota i sobie wybieram, chociaż to rozwiązanie uważam za nieco pretensjonalne.

Szczytem lenistwa jest włączenie Writers Cafe. Programik ma uroczą opcję generowania imienia z nazwiskiem.
craiis.org.pl , bo nie tylko fanfikiem człowiek żyje.

The world is full of tragedies
So how can it be wrong?
Singing death death death death
Devil devil evil evil songs

Awatar użytkownika
Miryoku
junior admin
Kontaktowanie:

Postautor: Miryoku » 26 cze 2010, 15:04

Galena pisze:Szczytem lenistwa jest włączenie Writers Cafe. Programik ma uroczą opcję generowania imienia z nazwiskiem.
Mówisz, że to szczyt lenistwa? Andrzej Pilipiuk proponuję metodę szukania imion i nazwisk w książce telefonicznej ^^ Albo w napisach końcowych telenoweli (jeśli akcja tego, co się pisze, rozgrywa się w Argentynie/Brazylii/Meksyku).
Hyuu~!

Awatar użytkownika
Galena
amator
Kontaktowanie:

Postautor: Galena » 26 cze 2010, 15:53

Książkę telefoniczną trzeba otworzyć i szperać.
Writersa wystarczy włączyć i kliknąć na generowanie... lwia część roboty odwalona ^^'

Mam też wrażenie, że mój lap czyta mi w myślach i ma poczucie humoru, bo gdy szukałam imienia dla podrywacza i playboya z miejsca zaatakował mnie Newkirkiem.
craiis.org.pl , bo nie tylko fanfikiem człowiek żyje.

The world is full of tragedies

So how can it be wrong?

Singing death death death death

Devil devil evil evil songs

Awatar użytkownika
Komimasa
debiutant
Kontaktowanie:

Postautor: Komimasa » 26 cze 2010, 17:08

Ja wolę z głowy, niż się posiłkować. Może to frajerstwo z mojej strony, ale co poradzić...
Piszę dla siebie, ale co szkodzi się tym podzielić.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 26 cze 2010, 18:23

Jak ci to dobrze wychodzi, to co w tym złego.

Wróć do „Rozmowy o twórczości”