Pomysły i wzajemna pomoc

Tutaj piszemy o wszystkim co z fanfikami związane, szukamy beta readerów, prosimy o porady, prezentujemy swoje przemyślenia.

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Re: Pomysły i wzajemna pomoc

Postautor: Vampircia » 30 lip 2019, 18:55

Przede wszystkim błyskotliwa puenta. To moim zdaniem najważniejsze.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 31 lip 2019, 12:40

Powiedziałabym raczej: wyraziste zakończenie. Niekoniecznie puenta, niekniecznie szokujący plot twist dla samego szokującego plot twistu (lepsze zakończenie wynikające z całości tekstu, niż zaskakiwanie czytelnika na siłę), ale coś, co będzie bardzo widoczne jako punkt kulminacyjny i koniec.

Ponadto, pozwolę sobie zacytować Michała Cholewę: "O czym jest ten tekst?" - warto wiedzieć, o czym piszesz i co chcesz powiedzieć. Najlepiej, żeby odpowiedź na to pytanie była krótka i zwięzła. To nie musi być Oryginalny Pomysł, ale jakaś wyraźna myśl przewodnia.
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 31 lip 2019, 14:35

No to właśnie sama odpowiedziałaś sobie na pytanie, które zadałaś;)

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 31 lip 2019, 15:00

Ale to nie ja zadawalam pytanie XD
No Savior Vivre guidances explained how you should behave when you are kind of stuck with an evil alien leader whom you tried to assassinate

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 31 lip 2019, 17:57

Fakt, przepraszam.

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 10 sie 2019, 07:31

Od dłuższego czasu mam pomysł na powieść z doktorem Marchem, ale na razie nie wiem jaki jej nadać tytuł.

Fabuła zarysowuje się tak:
W jednostce wojskowej ginie jeden z żołnierzy - Jehor Hnatiuk. Niebawem do Clive's Grove przybywa jego starszy brat - profesor Fiodor Hnatiuk - który ma zająć się pogrzebem. Tak się jednak składa, że profesor Hnatiuk interesuje się alchemią i magią, i za pomocą tychże wskrzesza młodszego braciszka, który powraca jako żywy trup. Doktor March musi teraz zająć się oboma braćmi, a przy okazji zeznawać w sądzie w tej sprawie.

Może macie jakieś sugestie na tytuł?
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 10 sie 2019, 09:37

Tytułu nie wymyślę, ale podzielę się techniką, która ułatwia znalezienie tytułu: bierzesz kartkę (fizyczną lub wirtualną, jak ci wygodniej) i zaczynasz wypisywać tematym, motywy i skojarzenia, które się z tym tekstem wiążą.

Awatar użytkownika
Dominiqa
amator

Postautor: Dominiqa » 10 sie 2019, 19:41

"Poczucie obowiązku", "Wielki Brat", "Racja bytu"... ale ja lubię tytuły z podwójnym dnem :P
Per aspera ad astra...

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 18 sie 2019, 12:17

Mam pytanie o pierdołę, ale przez tą pierdołę nie mogę ruszyć z fikiem. Czy jest sens podawać konkretne daty? W grach nie znamy dokładnego roku, ale da się go oszacować "mniej więcej", czasem też wiadomo który jest dzień miesiąca. Zastanawiam się czy jest sens wymyślać konkretne daty, czy np. napisać coś ogólnikowo, w stylu "Był koniec maja, zaraz po wojnie siedmiogodzinnej" czy "Dwadzieścia lat później..." Pytam, bo czas jest tu jednak dość istotną kwestią.

Awatar użytkownika
An-Nah
noblista
Kontaktowanie:

Postautor: An-Nah » 18 sie 2019, 13:38

To zależy, jak potrzebujesz? Jesli w tym fiku czas jest istotny, to przynajmniej upływ czasu między wydarzeniami może być ważny żeby go podać.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Kontaktowanie:

Postautor: Vampircia » 31 sie 2019, 13:28

Ponieważ czas w fiku jest ważnym zagadnieniem, uparłam się, że jednak będą te daty. I teraz zastanawiam się jak robić retrospekcje, których się pewnie trochę pojawi. No na chłopski rozum też powinny być z datą, przy czym zastanawiam się, czy to nie będzie trochę mylące. W takim sensie, że nie każda retrospekcja musi odnosić się do jakiegoś ważnego zdarzenia, czasem to może być po prostu sposób na przedstawienie relacji między bohaterami, a w moim odczuciu taka data może sugerować, że ta jakieś kluczowe wydarzenie. Może tylko ja tak mam, ale przyzwyczaiłam się do tego, że retrospekcje po prostu pisałam kursywą, bez dat. Ewentualnie zamiast wplatać mniejsze retrospekcje, to może zrobić jakiś rozdział, który będzie poświęcony wcześniejszym wydarzeniom.

Awatar użytkownika
RedHatMeg
szekspir
Kontaktowanie:

Postautor: RedHatMeg » 10 paź 2019, 09:11

Dobra, ludzie, w jaki sposób opisać rosterki z powodu męskiej bezpłodności, aby to nie brzmiało bucowato?
Zapraszam na mój blog: https://planetakapeluszy.com/

Awatar użytkownika
Preity
moderator
Kontaktowanie:

Postautor: Preity » 10 paź 2019, 09:52

Poszukać for poświęconych niepłodności i poczytać tam dyskusje (tylko od razu mówię, że większość osób udzielających się to kobiety), bo nie ma prostej odpowiedzi jak to opisać by brzmiało dobrze.
Nagi wyszedłem z łona matki
i nagi tam wrócę.
Dał Pan i zabrał Pan.
Niech będzie imię Pańskie błogosławione!

Hi 1, 21

Wróć do „Rozmowy o twórczości”