Rybka lubi pływać

Moderatorzy: Miryoku, kociara81, Preity

Awatar użytkownika
NieziemskiPrzybysz
amator
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2021, 20:50

Rybka lubi pływać

Postautor: NieziemskiPrzybysz » 25 lip 2021, 09:05

Hej,
Jestem Przybysz i wrzucam Wam do oceny, swoje pierwsze opowiadanie. Tekst jest krótki bo jestem dopiero na początku trudnej drogi pisania

Mówią, że Rybka lubi pływać.

-Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca?- zapytał się, zaskoczony jej widokiem.

W pewien pochmurny dzień, podczas spaceru po miejskiej dżungli, ni z gruchy ni z pietruchy, jego oczom, ukazała się ogromna ryba, która ospale unosiła się na szarej tafli budynku.

-Dlaczego tak smętnie pływasz, w tym miejskim akwarium? - zapytał Przybysz.

Stworzenie jednak, milczało jak zaklęte, a odpowiadał mu tylko zgiełk ruchliwej ulicy.

Na swoje nieszczęście, Przybysz nie wiedział, że, na Ziemi, dzieci i ryby głosu nie mają, a jego wrodzona ciekawość nie pozwoliła mu zostawić pytania bez odpowiedzi, dlatego podszedł on bliżej i przyjrzał się malowanej Rybce dokładniej.

-A może Ty jesteś na kwarantannie, moja droga? - zapytał głośniej, patrząc czule na jej nie zdrowo wyglądającą skórę, w całości pokrytą czarno-białymi plamami.

Rybka albo była głucha albo rzeczywiście głosu nie miała bo nie odezwała się do Przybysza ani słowem.

W przeciwieństwie do niej, gadatliwy Przybysz mówił dalej:

- Chora czy nie, na pewno nie czujesz się dzisiaj jak Rybka w wodzie. Ale może jutro? Kiedy niebo będzie błękitne jak Ocean, łatwiej będzie Ci Rybko, w tym betonowym akwarium pływać.

A kiedy skończył, zamknął oczy i w jego głowie pojawił się obraz niebieskiej, spokojnej wody, która rozciąga się szeroko, aż po horyzont.

Widok ten sprawił, że na jego twarzy zagościł zagadkowy uśmiech, a odpowiedzi na pytania, nagle przestały mieć znaczenie.

Ostatni raz, rzucił okiem na Rybkę i tanecznym krokiem ruszył Przybysz w stronę słońca.

Szkoda tylko, że iść w stronę słońca za bardzo nie chciał.

Ale musiał.

A musiał bo to była jedyna droga prowadząca do jego mieszkania, do którego bardzo potrzebował wrócić.

A Nie chciał bo oznaczało to, że blask zachodzącego słońca będzie oswietlał pozbawione okularów przeciwsłonecznych, jego oczy.

A widok Rybki, Przybysz wrzucił na swoje konto, na tym niebieskim portalu z twarzami.

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Posty: 2635
Rejestracja: 28 gru 2009, 10:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: Vampircia » 25 lip 2021, 10:54

NieziemskiPrzybysz pisze:-Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca?- zapytał się, zaskoczony jej widokiem.

Kto zapytał? Powinno to zostać zaznaczone na samym początku, czyli np. "zapytał Przybysz" (bez "się"). Nie będę wypisywać reszty błędów, bo to nie moja specjalność. Ogólnie tekst jest dziwny, ale nie uznam tego za coś złego, bo sam przyznałeś, że dopiero zaczynasz pisać. Nie jestem pewna czy zrozumiałam zamysł, ale mimo wszystko mam nadzieję, że będziesz pisać dalej, bo jednak praktyka czyni mistrza.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Tytus
uczeń
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2011, 09:02
Lokalizacja: Zoo
Kontaktowanie:

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: Tytus » 25 lip 2021, 21:21

Chyba też nie do końca załapałem przesłanie tego tekstu, ale każdy gdzieś zaczynać musiał ;-)
Tekst ogólnie przez to, że jest tak krótki ciężko go ocenić, dlatego też mam nadzieję, że wrócisz do nas niedługo z czymś dłuższym. Pisać zawsze warto.

Awatar użytkownika
NieziemskiPrzybysz
amator
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2021, 20:50

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: NieziemskiPrzybysz » 29 lip 2021, 13:08

Hej Vampircia i Tytus,
bardzo dziękuję za komentarze, a szczególnie za wszelkie uwagi. Nie przypuszczałem, że że język polski w formie pisanej jest taaak skomplikowany i trudny, no ale z drugiej strony jest taki piękny :lol:

Vampiricia,
Vampircia pisze:
NieziemskiPrzybysz pisze:-Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca?- zapytał się, zaskoczony jej widokiem.

Kto zapytał? Powinno to zostać zaznaczone na samym początku, czyli np. "zapytał Przybysz" (bez "się").

Dzięki ! Własnie miałem problem gdzie wstawić tego Przybysza z tym "się", więc ostatecznie zrezygnowałem i stwierdziłem, że może będzie bardziej tajemniczo. :oops:

A jeśli chodzi o samą treść, to wpadłem na pomysł by był on częścią cyklu krótkich tekstów przedstawiających teraźniejszość okiem istoty nie z tej planety, która zupełnie nie rozumie jak żyć na Ziemi.
Istota, Przybysz Nieziemski, chcąc znaleźć to czego tak bardzo potrzebuje, z pomocą Internetu, przemierza wzdłuż i wszerz miasta i wsie, spotyka się z ludźmi i odwiedza różne miejsca, nie boi się ubrudzić czy wejść do paszczy lwa.
Te podróże i doświadczenia, podczas nich zdobyte, pozwalają mu dojść do wniosku, że jedyne czego potrzebuje do wypełnienia swojej misji, to odpowiedzi na 3 proste pytania: Co?Jak?Dlaczego?
Szkoda, że te trzy proste pytania nie składają się wyłącznie z równie prostych 3 słów i takich samych odpowiedzi.
Jak się okazuje, te proste pytania, zadawane przez jeden z najwybitniejszych gatunków na Ziemi
, są co najmniej tak skomplikowane jak ta mityczna instrukcja obsługi do żeńskich osobników gatunku ludzkiego.
Więc, aż strach pomyśleć, jak skomplikowane są odpowiedzi na te pytania.
Ponieważ wszystko to jest tak bardzo trudne do pojęcia, Przybysz zaczął spisywać co ciekawsze pytania, odpowiedzi, "złote myśli" i wszystko to co zobaczył czy usłyszał, po to aby odnaleźć niestrudzenie poszukiwaną odpowiedzi i tym samym wypełnić swoją ziemską misję.

Swoje notatki, wzbogaca o grafiki z Internetu, obrazi czy jak w przypadku Rybki, zdjęcia wykonane samodzielnie.

Rybka lubi pływać jest jednym z pierwszych tekstów, które tu opublikowałem. Historyjka jest o muralu, przedstawiającym tytułową rybkę, który znajduje się na ścianie gmachu XIII LO w Łodzi. Mural, z tego co kojarzę, powstał w ramach Festiwalu Dialogu 4Kultr, który cyklicznie odbywa się w tym mieście.

Tytus,
mam jeszcze kilka opowiadań ale są dłuższe i teraz wiem, że jest w nich więcej błędów, więc wstyd mi je na razie tutaj publikować.
Wrócę, z czymś nowym jak wyleczę zapalenie uszu. ;)

Pozdrawiam nieziemsko ! :-)

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Posty: 2635
Rejestracja: 28 gru 2009, 10:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: Vampircia » 29 lip 2021, 13:47

NieziemskiPrzybysz pisze:A jeśli chodzi o samą treść, to wpadłem na pomysł by był on częścią cyklu krótkich tekstów przedstawiających teraźniejszość okiem istoty nie z tej planety, która zupełnie nie rozumie jak żyć na Ziemi.

To bardzo ciekawa koncepcja, ale też bardzo trudna do wykonania. Wymaga umiejętności spojrzenia na naszą kulturę z zupełnie innej perspektywy.
NieziemskiPrzybysz pisze:Wrócę, z czymś nowym jak wyleczę zapalenie uszu. ;)

W takim razie życzę jak najszybszego powrotu do zdrowia.
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
NieziemskiPrzybysz
amator
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2021, 20:50

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: NieziemskiPrzybysz » 09 sie 2021, 11:38

Hej,
nie wiem czy tutaj się tak robi ale pomyślałem sobie, że skoro napisaliście swoje uwagi i pokazaliście mi popełnione w tekście błędy, to ja, po naniesionych poprawkach, wrzucę opowiadanie bo może chcielibyście zobaczyć efekt swojego poświęconego czasu :-D
wiem, że pewnie jest jeszcze masa innych błędów ale mam nadzieję, że z czasem uda mi się to wszystko doszlifować :oops: :mrgreen:

Tytuł: Edit do Rybka lubi pływać.

Mówią, że Rybka lubi pływać.
- Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca? - zapytał Przybysz, zaskoczony jej widokiem.
W pewien pochmurny dzień, podczas spaceru po miejskiej dżungli, ni z gruchy ni z pietruchy, jego oczom ukazała się ogromna ryba, która ospale unosiła się na szarej tafli budynku.
- Dlaczego tak smętnie pływasz, w tym miejskim akwarium? - zapytał ponownie Przybysz.
Stworzenie, jednak, milczało jak zaklęte, a odpowiadał mu tylko zgiełk ruchliwej ulicy.
Na swoje nieszczęście, Przybysz nie wiedział, że na Ziemi dzieci i ryby głosu nie mają, a wrodzona ciekawość nie pozwoliła mu zostawić pytania bez odpowiedzi, dlatego podszedł bliżej i przyjrzał się malowanej Rybce dokładniej.
- A może Ty jesteś na kwarantannie, moja droga? - zapytał głośniej, patrząc czule na jej nie zdrowo wyglądającą skórę, w całości pokrytą czarno-białymi plamami.
Rybka albo była głucha albo rzeczywiście głosu nie miała, bo nie odezwała się do Przybysza ani słowem.
W przeciwieństwie do niej, gadatliwy Przybysz mówił dalej:
- Chora czy nie, na pewno nie czujesz się dzisiaj jak Rybka w wodzie. Ale może jutro? Kiedy niebo stanie się błękitne jak Ocean, łatwiej będzie Ci Rybko, w tym betonowym akwarium pływać.
A kiedy skończył, zamknął oczy, a w jego głowie pojawił się obraz niebieskiej, spokojnej wody, która rozciąga się szeroko, aż po horyzont.
Widok ten sprawił, że na jego twarzy zagościł zagadkowy uśmiech a odpowiedzi na pytania, nagle przestały mieć znaczenie.
Ostatni raz, rzucił okiem na Rybkę i tanecznym krokiem ruszył Przybysz w stronę słońca.
Szkoda tylko, że iść w stronę słońca za bardzo nie chciał.
Ale musiał.
A musiał, bo to była jedyna droga prowadząca do jego mieszkania, do którego bardzo potrzebował wrócić.
A nie chciał, bo oznaczało to, że blask zachodzącego słońca będzie oświetlał, pozbawione okularów przeciwsłonecznych, jego oczy.

a przesłanie jest m.in. takie, że akurat spacerujesz sam, masz ochotę się do kogoś odezwać, a nie masz do kogo, to rozejrzyj się, bo czasami nawet rybka namalowana na ścianie może okazać się przyjemnym kompanem do rozmowy ;)

Co?Jak?Dlaczego?

Awatar użytkownika
Vampircia
administrator
Posty: 2635
Rejestracja: 28 gru 2009, 10:40
Lokalizacja: Kraków
Kontaktowanie:

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: Vampircia » 09 sie 2021, 13:31

Pod względem technicznym wygląda to dużo lepiej. Tak trzymać. W ogóle zachęcam Cię do poczytania innych tekstów na forum i ogólnie do zapoznania się z różnymi tematami. Może coś Cię zainteresuje. Możesz też powiedzieć coś więcej o sobie tutaj viewforum.php?f=3
Shoot first. Think never.

Awatar użytkownika
Tytus
uczeń
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2011, 09:02
Lokalizacja: Zoo
Kontaktowanie:

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: Tytus » 09 sie 2021, 21:54

- Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca? - zapytał Przybysz, zaskoczony jej widokiem.
W pewien pochmurny dzień, podczas spaceru po miejskiej dżungli, ni z gruchy ni z pietruchy, jego oczom ukazała się ogromna ryba, która ospale unosiła się na szarej tafli budynku.
- Dlaczego tak smętnie pływasz, w tym miejskim akwarium? - zapytał ponownie Przybysz.
Stworzenie, jednak, milczało jak zaklęte, a odpowiadał mu tylko zgiełk ruchliwej ulicy.
Na swoje nieszczęście, Przybysz nie wiedział, że na Ziemi dzieci i ryby głosu nie mają, a wrodzona ciekawość nie pozwoliła mu zostawić pytania bez odpowiedzi, dlatego podszedł bliżej i przyjrzał się malowanej Rybce dokładniej.
- A może Ty jesteś na kwarantannie, moja droga? - zapytał głośniej, patrząc czule na jej nie zdrowo wyglądającą skórę, w całości pokrytą czarno-białymi plamami.


Powtórzenia ze słowem "zapytał" sprawiają, że tekst czyta się mniej płynnie. Do tego takie dookreślenia mają w didaskaliach określony cel. One mają informować kto mówi (jeśli mogą zaistnieć wątpliwości) lub jak mówi (głośno, szybko) albo co robi (podczas mówienia). Znak zapytania na końcu dialogu już sugeruje czytelnikowi, że jest to pytanie, więc nie trzeba pisać za każdym razem "zapytał". To tak jakby po każdej wypowiedzi pisać "powiedział". Niczego nie wnosi do tekstu i jest po prostu zbędne. (Co nie znaczy, że trzeba wszystkie usuwać)

Dlatego można by dać coś w stylu:

1. - Ale jak chcesz Rybko pływać, skoro masz tak mało miejsca? - zastanawiał się Przybysz, zaskoczony jej widokiem.
2. - Dlaczego tak smętnie pływasz, w tym miejskim akwarium? - zapytał ponownie. (nie wchodzi tutaj druga postać mówiąca, więc nie musisz precyzować, że wciąż mówi to Przybysz)
3. - A może Ty jesteś na kwarantannie, moja droga? - dociekał głośniej, patrząc czule na jej niezdrowo wyglądającą skórę, w całości pokrytą czarno-białymi plamami.[/quote]


A nie chciał, bo oznaczało to, że blask zachodzącego słońca będzie oświetlał, pozbawione okularów przeciwsłonecznych, jego oczy.


To zdanie ma trochę problemów z szykiem.

A nie chciał, bo oznaczało to, że blask zachodzącego słońca będzie oświetlał jego, pozbawione okularów przeciwsłonecznych, oczy.

Awatar użytkownika
NieziemskiPrzybysz
amator
Posty: 7
Rejestracja: 24 lip 2021, 20:50

Re: Rybka lubi pływać

Postautor: NieziemskiPrzybysz » 10 sie 2021, 14:04

Vampircia,
uf, cieszę się i na pewno skorzystam z rady :)
Tytus,
za to "niezdrowo" przepraszam bardzo, nie powinno się to zdarzyć :oops:

Super wskazówki ! :mrgreen: dziękuje Wam bardzo


Wróć do „Fantastyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość